Naucz się obsługi programu OpenShot w 5 minut!

Używanie programu OpenShot jest bardzo łatwe, a ten samouczek przeprowadzi cię przez podstawy w 5 minut. Po przyswojeniu tej wiedzy będziesz potrafił/a stworzyć pokaz slajdów z podkładem muzycznym.

Krok 1 - Importowanie zdjęć i muzyki

Zanim zaczniemy tworzyć film wideo, musimy zaimportować pliki do programu OpenShot. Przeciągnij kilka obrazów (*.JPG, *.PNG, itp...) i plików muzycznych (większość formatów powinna zadziałać) z twojego komputera do programu OpenShot/ Upewnij się, że przeciągasz pliki w miejsce, które wskazuje strzałka na ilustracji.

Krok 2 - Ustawianie zdjęć na Linii czasu

Po zaimportowaniu plików, następnym krokiem jest dodanie ich na linię czasu i uporządkowanie. Kliknij w każde zdjęcie, którego chcesz użyć (jedno na raz), i przeciągnij je na Ścieżka 2 (Track2) na linii czasu. Używając myszy przeciągnij zdjęcia aby ułożyć je w odpowiedniej kolejności.

Krok 3 - Dodawanie muzyki do Linii czasu

Aby nasz pokaz slajdów uczynić ciekawszym, dodamy do niego podkład muzyczny. Powinieneś/powinnaś mieć pliki muzyczne zaimportowane w kroku 1. Kliknij w plik, którego chcesz użyć i przeciągnij go na Ścieżka 1(Track1) na linii czasu.

Krok 4 - Podgląd projektu

Aby podejrzeć jak wygląda nasze wideo i jak brzmi dźwięk, kliknij przycisk Play pod oknem podglądu. Kliknij ponownieprzycisk Play aby zapauzować odtwarzanie.

Krok 5 - Eksport i zapisanie Twojego filmu

Gdy jesteś zadowolony/a z pokazu slajdów, który przygotowałeś/aś, to następnym krokiem jest wyeksportowanie Twojego filmu. Eksport skonwertuje Twój projekt OpenShot do końcowego, pojedynczego pliku wideo, który powinien być poprawnie odtwarzany na każdym linuksowym programie do obsługi wideo (np. Totem, VLC itp.) lub, który możesz użyć w internecie np. na YouTube, Vimeo i innych.

Kliknij w przycisk Eksport Wideo u góry ekranu (lub użyj menu Plik > Eksport Video...).  Wybierz jedną z wielu dostępnych opcji eksportu i kliknij przycisk Eksport Wideo.

Krok 6 - Ciesz się programem OpenShot!

Powinieneś/powinnaś już znać podstawy obsługi oraz jak rozumieć działa OpenShot. Import, układanie w kolejności, eksport. Mam nadzieję, że przejście przez ten samouczek zajęło Ci mniej niż 5 minut. Proszę przeczytaj resztę tego podręcznika, aby dowiedzieć się jak wykonać bardziej skomplikowane działania i jak używać opcji zaawansowanych. Do dzieła i powodzenia!