Projekty - vytvoření, otevření a uložení

OpenShot potřebuje soubor projektu, aby mohl uložit všechny informace, které video projekt vytvářejí. Informace jako název a umístění projektu, video a audio soubory, informace o časové ose, které klipy byly oříznuty, upraveny atd.

Když spustíte OpenShot, vytvoří se soubor nového projektu automaticky. Můžete okamžitě začít OpenShot používat, aniž byste museli vytvářet projekt.  

Soubory projektů mají příponu .OSP (nazevprojektu.osp). Soubory projektů potřebují také složku /thumbnail/, která obsahuje všechny náhledy v projektu. Přesunete-li soubor projektu, ujistěte se, že jste přesunuli i složku /thumbnail/.

Soubor projektu

/home/user/Desktop/ProjectA.osp

Složka náhledů

/home/user/Desktop/thumbnail/

Vytvořit projekt

Existují 2 způsoby, jak vytvořit soubor projektu.

Způsob 1 - nabídka Soubor:

Vyberte Soubor >Nový projekt. Otevře se okno Nový projekt. Změňte název projektu, profil projektu, délku časové osy a potom klikněte na "Uložit projekt".

Způsob 2 - uložit výchozí:

Vzhledem k tomu, že OpenShot vytváří projekt automaticky, kdy jej zapnete, můžete jednoduše vybrat Soubor >Uložit. Otevře se okno Uložit projekt. Změňte název projektu, profil projektu, délku časové osy a potom klikněte na “Uložit projekt”.

Okno Uložit projekt

Kliknutí na Nový projekt nebo Uložit projekt otevře okno zobrazené níže.

Id

prvek

popis

1

Název projektu

Název souboru s projektem (přípona .osp)

2

Složka projektu

Složka, do které se má uložit soubor projektu.

3

Délka projektu

Maximální délka časové osy. Délka časové osy se však bude automaticky zvětšovat, pokud se do ní klipy nevejdou.

4

Profil projektu

Toto ovlivňuje okno náhledu. Určuje to velikost, poměr stran, snímky za sekundu video souboru, který prohlížíte. Doporučuje se upravovat ve stejném profilu, v jakém plánujete projekt exportovat (chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků).

5

Detaily o profilu projektu

Tato tabulka zobrazuje detaily o profilu projektu, jako je velikost, poměr stran a snímky za sekundu. Pokud změníte profil projektu, změní se i údaje v tabulce.

Otevřít projekt

Chcete-li otevřít projekt, vyberte Soubor >Otevřít projekt. Zobrazí se dialog Otevřít projekt. Vyberte soubor projektu (*.osp), který chcete otevřít a potom klikněte na Otevřít projekt.

Otevíráte-li nedávno otevřený projekt, vyberte Soubor >Nedávné projekty. Toto je často nejrychlejší způsob, jak v OpenShotu projekty otevírat.

Chcete-li OpenShot spustit s již otevřeným projektem, poklikejte na soubor .OSP (v počítači) a vyberte jako příkaz openshot.