Sekvence obrázků

Jednou z nejmocnějších funkcí v OpenShotu je možnost importovat sekvence obrázků. Sekvence obrázku není nic jiného než složka, obsahující obrázky, které jsou pojmenovány velmi podobně, samozřejmě sekvenčně. Každý soubor obrázku představuje jeden snímek videa. Takže pro 30 sekundový klip s 30 snímky za sekundu byste potřebovali 900 souborů obrázků. Ačkoliv může být obtížné pracovat se sekvencemi obrázků (kvůli velkému množství souborů), můžete s nimi vytvořit velmi zajímavé věci.

Chcete-li importovat sekvenci obrázků, proveďte následující kroky:

Zjistěte umístění sekvence obrázků

Mnoho programů umí generovat sekvence obrázků. Např. v Blenderu (balík na 3D animace) můžete vytvořit skvělé sekvence animovaných titulků a exportovat je jako série pojmenovaných souborů .PNG (s průhledností). V počítači se vytvoří složka, která bude obsahovat všechny tyto soubory.

Importujte sekvence obrázků

Vyberte Soubor > Importovat sekvenci obrázků, což spustí dialog Importovat sekvenci snímků.  

Vyberte umístění složky se sekvencí obrázků a způsob, jakým jsou pojmenovány. Ne všechny sekvence obrázků jsou pojmenovány stejným způsobem. Např. Movie_0001.JPG se odlišuje od Movie_1.JPG. Až zadáte správný systém pojmenování, klikněte na tlačítko Importovat sekvenci snímků.

Drag and Drop Image Sequences

The easiest way to import an image sequence, is to drag and drop just a single image from the sequence into the “Project Files”, or use the Import Files screen and import just a single image.  It will then prompt you to import the entire image sequence.  Using this method will automatically determine the file name pattern, and set all the correct settings for the sequence.

Přidat na časovou osu

Přetáhněte novou sekvenci obrázků na časovou osu. Je reprezentována jedním klipem stejně jako normální video.

Vytvořit sekvenci obrázků

Jestli ještě žádnou sekvenci obrázků nemáte, je jednoduché si jednu vytvořit. Prostě jen klikněte pravým tlačítkem myši na video soubor v Projektových souborech a vyberte Převést do sekvence obrázků. Vytvoří se nová složka a každý snímek do ní bude importovaný jako soubor .PNG. Navíc se do sekce Projektové soubory automaticky přidá odkaz na novou sekvenci obrázků.

Upravit sekvenci obrázků

Chcete-li upravit sekvenci snímků, doporučujeme vám použít GIMP (open-source grafický editor). Má zásuvné moduly, které vám s úpravou velkých sekvencí obrázků pomůžou, a zjednodušuje proces upravování, uložení a otevření dalšího snímku v sekvenci. Můžete potom retušovat každý snímek, odstranit červené oči, přidat svítící efekty světelným mečům, odstranit dráty atd. Opravdu neexistuje nic, co byste nemohli dělat pomocí úpravy po jednotlivých snímcích, ale stojí to hodně námahy.

Balíček animací pro GIMP (GAP)

GAP je zásuvný modul pro GIMP, který pomáhá s úpravou sekvencí obrázků. Umí rychle uložit aktuální a načíst další snímek v sekvenci. Umí také využít klíčové snímky k aplikování efektů na více snímků, nebo dokonce vytvořit animace. Potřebujete-li upravovat sekvence snímků, měli byste se rozhodně podívat na GAP.

Snímek Balíčku animací pro GIMP